Przejdź do zawartości

Hotel Campanile w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hotel Campanile
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. św. Tomasza 34
ul. św. Marka 37

Kategoria
  • * *
Liczba pokoi

106

Data otwarcia

2001

Właściciel

Campanile

Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa konturowa Starego Miasta w Krakowie, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Hotel Campanile”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Hotel Campanile”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Hotel Campanile”
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Hotel Campanile”
Ziemia50°03′43,07″N 19°56′35,49″E/50,061964 19,943192

Hotel Campanile – trzygwiazdkowy hotel z częścią biurową, zlokalizowany przy ulicy św. Tomasza na krakowskim Starym Mieście. Należy do francuskiej sieci Campanile.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Dwór Kirchmajerów w Krakowie.

W średniowieczu i czasach nowożytnych w miejscu obecnego hotelu znajdowała się rozległa parcela, należąca do opactwa cystersów z Mogiły, na której znajdował się dwór opacki, ogród i spichlerze. W latach 20. XIX wieku działkę ze spichrzami nabył krakowski cukiernik Gottlieb Cypser, który planował budowę w tym miejscu willi z kawiarnią, ale szybko zabrakło mu pieniędzy na prace budowlane. W 1827 odsprzedał nieruchomość Piotrowi Steinkellerowi, który do 1841 wzniósł na niej klasycystyczny dwór z portykiem od strony Plant. Po śmierci Steinkellera willa stała się własnością Wincentego Kirchmajera, a następnie Potockich i Darowskich. W latach 1860–1861 została odrestaurowana według projektu Filipa Pokutyńskiego. Od 1861 do lat 30. XX wieku dwór był siedzibą redakcji „Czasu”. Po przeniesieniu jej do Warszawy w 1926, podjęto decyzję o wyburzeniu budynku. Prace rozbiórkowe zakończono w 1927[1][2].

Przez kolejne dziesięciolecia, aż do 1999, plac po dawnym dworze pozostawał pusty i był użytkowany jako parking. W 1999 przeprowadzono badania archeologiczne, podczas których odkryto dobrze zachowany grób wojownika z X wieku[2][3].

Hotel Campanile został wzniesiony w latach 1999–2001 w stylu francuskiego postmodernizmu. Budynek ma siedem pięter. Elewacje frontowe częściowo wykonane są z jasnego kamienia, a częściowo przeszklone. Otwory okienne różnej wielkości rozmieszczone są w sposób nieregularny. Nawiązanie do okolicznej zabudowy stanowią szkarpy na elewacji od strony Plant. Wnętrza budynku zostały podzielone na dwie części. Część hotelowa, do której wejście znajduje się w narożniku, mieści 106 pokoi hotelowych, a także m.in. kasyno, prywatny basen i bibliotekę. Część biurowa, o nazwie "Dom na czasie", posiada wejście w elewacji od strony Plant. Mieści ona m.in. Konsulat Generalny Słowacji[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Marek Żukow-Karczewski. Pałace Krakowa. Pałac Zieleniewskiego. „Echo Krakowa”, 1990. Kraków. 
  2. a b Ryszard Burek (red. nacz.): Encyklopedia Krakowa. Kraków: PWN, 2000, s. 972.
  3. M. Myszka, R. Myszka. Wczesnośredniowieczny grób wojownika odkryty w Krakowie. „Sprawozdania archeologiczne”. 52, s. 357–372, 2000. Kraków. 
  4. Campanile Kraków. go-krakow-hotels.info. [dostęp 2019-09-11].